Türkiye Cumhuriyeti

Banjul Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Çok kıymetli vatandaşlarımız ve internet sitemizin saygıdeğer ziyaretçileri,

15 Kasım 2016 tarihi itibarıyla Banjul Büyükelçiliği görevime başlamış bulunmaktayım.

Afrika’nın coğrafi olarak en küçük ülkelerinden birisi olan, ancak misafirperverliği ve kalpleri en büyük ülkesi olan Gambiya ile dostluk ve kardeşlik ilişkilerimiz Gambiya’nın bağımsızlığını kazandığı 1965 yılında başlamıştır. İki ülke her platformda birbirine destek vermiş ve destek vermeye devam etmektedir.

Banjul Büyükelçiliğimiz 2011 yılı Aralık ayında faaliyete geçmiştir. Gambiya ile ülkemiz arasında ikili işbirliğinin çeşitli veçhelerine ilişkin olarak çok sayıda anlaşma imzalanmıştır. Türkiye,  Afrika’ya açılım politikası çerçevesinde, Gambiya ile ilişkilerini geliştirme ve derinleştirme arzusundadır.

Bölgeye yönelik politikamız kardeşlik ve dostluk esasında olup, iki tarafın da kazanabileceği karşılıklı menfaate dayalı işbirliği üzerinde odaklanmaktadır.

Bu çerçevede, dost ülke Gambiya’nın ilgili kurumlarının kapasite geliştirilmesi çalışmalarında yardımcı olmak üzere başta Dışişleri Bakanlığımız ve TİKA olmak üzere ilgili kurumlarımızca tecrübe paylaşımına yönelik olarak gerekli yardım ve işbirliği projeleri yürütülmektedir. Önemli diğer bir hedefimiz ise Gambiya ile ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesi ve buradaki Türk şirketlerinin sayısının arttırılmasıdır.

Görev sürem boyunca mevcut iyi ilişkileri ve ülkemize yönelik pozitif gündemi daha da güçlendirerek ileriye taşımak temel amacım olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle internet sitemizin ziyaretçilerine Büyükelçiliğimizdeki mesai arkadaşlarım ve kendi adıma en iyi dileklerimizi sunuyorum.


                                                                                                                                        İsmail Sefa YÜCEER
                                                                                                                                        Büyükelçi